Ponúkame špičkové sadenice viniča od talianskej spoločnosti Vivai Cooperativi Rauscedo (VCR), ktorá je svetovou jednotkou v kvalite a výrobnej kapacite. Konkrétne odrody nájdete v kategórii produktov pod názvom "Sadenice viniča".
Sadenice viniča dodávame vždy len na jarnú výsadbu!!!
Bližšie informácie k cenám sadeníc na rok 2025 poskytneme koncom roka 2024.
Proces objednávania:
Cena za 1 sadenicu viniča sa tento rok pohybovala v rozmedzí od 3,- € s DPH do 5,40 € s DPH. Pri odbere väčšieho množstva sadeníc poskytujeme množstevné zľavy.
Minimálny odber bežných odrôd je 25 ks z jednej odrody (1 zväzok) a ďalej vždy násobky čísla 25. Minimálny odber pre rezistentné odrody je 100 ks z jednej odrody a ďalej vždy násobky čísla 25.
Termín dodania: marec/apríl 2025, konkrétny deň upresníme po skompletizovaní všetkých objednávok
Spôsob objednania: Objednávku je potrebné poslať e-mailom na adresu marketing@polynova.sk do 28. 2. 2025. Následne Vám potvrdíme, či je odroda k dispozícii a vystavíme zálohovú faktúru.
Doprava: Sadenice si môžete prevziať osobne v sídle firmy POLYNOVA, spol. s r. o., Konrádova 212/7, 930 41 Kvetoslavov, alebo Vám ich doručíme prostredníctvom kuriérskej spoločnosti. Spôsob dopravy upresníme pred dodávkou.
Cena za dopravu: Cena sa odvíja od celkovej hmotnosti zásielky a miesta určenia. Bude vykalkulovaná na základe týchto informácií. Pri odbere väčšieho množstva cenu za dopravu nebudeme účtovať.
Platba: Celkovú cenu za objednané sadenice je potrebné uhradiť pred dodávkou, najneskôr do 28. 2. 2025. Radi by sme upozornili, že čím skôr zaplatíte, máte väčšiu istotu, že sadenice budú ešte k dispozícii. Ak by došlo k situácii, že sadenice sa pred prijatím úhrady na náš účet vypredajú, peniaze Vám obratom vrátime.
Spôsob platby: Platbu môžete zrealizovať bankovým prevodom na základe zálohovej faktúry, ktorú Vám vystavíme po zaslaní objednávky.
O sadeniciach
Očká sú odoberané z ozdraveného certifikovaného množiteľského materiálu, podobne ako podpník. Podpník je dlhý 30 - 40 cm, koreňový systém je silno a rovnomerne vyvinutý a uvoľnený na expedíciu po prísnej selekcii. Na sadenici sa nachádzajú 3 - 4 očká. Aby sa zabránilo dehydratácii sadenice, vrchná časť (cca 20 cm) je voskovaná parafínom. Dokladom o pôvode biologického materiálu je certifikát, tzv. "modrý štítok", ktorý je dodávaný spolu so sadenicami. Je dôkazom najvyššej kvality (certifikované podľa príslušných právnych predpisov).
O VCR
Príbeh Rausceda sa začal v roku 1933, keď v malej dedinke v provincii Pordenone niekoľko rodín vytvorilo družstvo, ktoré sa postupne stalo najväčším pestovateľom sadeníc viniča vo svete. Príbeh ďalej pokračuje vďaka 250 spolupracujúcim členom a má dôležitú úlohu: zaručiť dostupnosť kvalitných produktov z morfologického, genetického a sanitárneho hľadiska pre viac ako 30 krajín, kde sú produkty dodávané. Na ploche 1200 ha škôlok a 1400 ha pre podpníky je VCR schopný produkovať viac ako 80 miliónov sadeníc ročne s vyše 4000-kou kombinácií odrôd a podpníkov.
VCR od roku 2002 zaviedol "Systém kvality UNI EN ISO 9001", ktorý dopĺňa talianske právne predpisy týkajúce sa viniča.
VCR sa už viac ako 50 rokov snaží ponúkať čo najkvalitnejšie sadenice, dodnes má v talianskom národnom registri zapísaných viac ako 400 klonov s najvyšším geneticky získaným zdravotným stavom. Neustále prebieha kontrola kvality, čo zaručuje pre pestovateľov viniča stabilitu dodávok s najvyššou kvalitou. Zároveň prebieha komunikácia s pestovateľmi a konzumentmi vína ohľadom chutí a príprave nových klonov pre zabezpečenie zlepšenia chuťových vlastností. Výskumné úsilie a inovácie smerujú k vytváraniu nových odrôd a nových podpníkov, aby sa vyrovnali so zmenou klímy, aby uspokojili potreby pestovateľov po celom svete z hľadiska trvalej udržateľnosti životného prostredia a ochrany zdravia pracovníkov, či spotrebiteľov.
Rezistentné "PIWI" odrody
Dosiahnutie kvalitnej produkcie viniča vyžaduje veľké množstvo ošetrení rôznymi postrekmi. Pre ochranu zdravia a udržateľnosť životného prostredia je cieľom postupne znižovať používané ochranné opatrenia (podľa európskych predpisov by sa mala spotreba do roku 2025 znížiť na polovicu). Z týchto dôvodov sa vo všetkých krajinách produkujúcich víno zvyšuje záujem o odrody novej generácie, tzv. „rezistenty“ alebo "PIWI" odrody. Vivai Cooperativi Rauscedo v roku 2006 pomohol ako finančný partner založiť Inštitút aplikovanej genomiky v Udine a úzko spolupracuje s Univerzitou v Udine na hodnotení rezistentných odrôd a vytváraní nových muštových a stolových odrôd.
V súčasnosti je v talianskom národnom registri odrôd viniča chránených patentmi zapísaných 10 nových odrôd: Fleurtai, Soreli, Sauvignon Kretos, Sauvignon Nepis, Sauvignon Rytos, Cabernet Eidos, Cabernet Volos, Merlot Khorus, Merlot Kanthus a Julius. Tieto odrody majú odolnosť voči peronospóre, múčnatke a v niektorých prípadoch voči nízkej teplote až do - 24 °C. Je dôležité podotknúť, že pri pestovaní niektorých rezistentných odrôd postačujú ročne len 2 - 3 postreky proti peronospóre a múčnatke.
Všetky odrody nájdete na stránke VCR.